
Dial gauge extension made of steel, which fits the digital and analog dial gauges in the accessories.
The extension has an internal and external thread. This allows the measuring rod to be extended by 40 mm.
Total length: 40 mm
Thread: M2.5
A quality product manufactured in Germany.
| Thread type | M2.5x0.45 (standard thread) |
| Thread length | 5 mm |
| Manufacturer | Made in Germany |
| Number of components | 1 pcs |
| Material | Steel |
| Surface | blank |
| Diameter | 4 mm |
| Total length | 40 mm, 45 mm |
| Area of application | Measuring tool |
Accessories & related products
Analog dial gauge (professional tool)
Measuring range: 0 - 10 mm · Reading accuracy: 0.01 mm · Calibration: C1 · Ø Measuring sphere: 2.3 mm · Ø Clamping shaft: 8 mm · Material: Metal · Material: Plastic · Diameter: 58.3 mm · Total length: 110 mm · Number of components: 1 pcs · Area of application: Measuring tool
66,40 EUR
Explore categories from Tools
Moped fans also bought
GPO flywheel trigger M26x1.5 / M22x1.5 | Puch, Sachs, Tomos, Beta 521
Width across flats trigger: 27 mm · Manufacturer: GPO · Clamping depth: 10 mm · Area of application: (Dis)assembly tool · Material: Steel · Surface: blackened · Total length: 55 mm · Total length: 75 mm · Thread type: MF22x1.5 (fine pitch thread) · Thread type: MF26x1.5 (fine pitch thread) · Width across flats Screw: 19 mm · Number of components: 1 pcs · Strength class: 8.8
11,60 EUR
Not in stock
Gas cable Ø 1.25 mm x 220 cm (cylindrical nipple) Bing
Ø nipple: 3 mm · Nipple length: 5 mm · Manufacturer: Made in Germany · Number of components: 1 pcs · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Cable length: 2200 mm · Nipple shape: Cylinder · Area of application: Standard
2,80 EUR
swiing® ingenious transition piece M14x1.25 Cylinder dial gauge Ignition micrometer
Surface: galvanized (blue) · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Ø Clamping shaft: 9.1 mm · Material: Steel · Diameter: 15.9 mm · Number of components: 1 pcs · Thread type: MF14x1.25 (fine pitch thread) · Total length: 62 mm · Area of application: Measuring tool · Thread length: 10.5 mm
21,80 EUR





