
A pair of bolts for the left & right pedal crank.
The two chrome-plated bolts are screwed into the pedal arms in place of the pedals.
The flats provided in each case make assembly child's play.
The two centring holes are used to mount the footrests in the accessory.
Total length: 39 mm
Slot width: 13 mm
Ø: 15.9 mm
Excellent quality from the premium custom brand 66HEROES.
| Drive | Outer edge |
| Width across flats | 13 mm |
| Manufacturer | 66HEROES |
| Material | Steel |
| Surface | chrome-plated |
| Color | Chrome |
| Ø outside | 15.9 mm |
| Thread type | FG14.3 (9/16" 20G) |
| Reflectors | No |
| Total length | 39 mm |
Accessories & related products
Loctite 243 medium-strength threadlocker 10 ml
Temperature resistance (min.): -75 - 200 °C · Manufacturer: Loctite · Material to be used: Aluminum · Material to be used: Metal · Material to be used: Steel · Color: blue · Contents: 10 ml · Hazard warning: Causes serious eye irritation · Hazard warning: Causes skin irritation · Hazard warning: Harmful to aquatic organisms (with long-term effects) · Hazard warning: May cause allergic skin reactions · Hazard warning: May irritate the respiratory tract · Signal word: Attention · Hazard pictogram: GHS07 - Caution dangerous · Hazard pictogram: GHS09 - Hazardous to the aquatic environment · Adhesion: medium strength · Gap dimension (max.): 0.01 mm · Type of application: 1K · Alignment time: 600 sec · Breakaway torque (according to material): 3 N/m · Breakaway torque (according to material): 12 N/m · Breakaway torque (according to material): 26 N/m · Area of application: Chemistry
25,60 EUR
2.560,00 EUR/l
Moped fans also bought
GPO mushroom air filter grille, Bing SRE (Ø=20 mm)
Total length: 113 mm · Ø outside: 61 mm · Manufacturer: GPO · Material: Metal · Material: Rubber · Area of application: Tuning · Color: Chrome · Color: black · Filter type: Grille · Camouflaged: No · Length rubber part: 63.5 mm · Mounting type: Bride · Mounting type: Plug connection clamped · Length of filter section: 49 mm · Ø Internal connection: 20 mm
15,10 EUR
OMG fuel filter metal 6 mm (removable)
Total length: 40 mm · Total length: 63 mm · Ø inside: 3.45 mm · Ø outside: 22 mm · Manufacturer: OMG · Material: Glass · Material: Metal · Color: gray · Color: transparent · Color: white · Filter type: Plastic net · demountable: Yes · Ø fuel hose connection: 5.6 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm
7,95 EUR


