
Black anodized aluminium sealing plug, suitable for your Puch Maxi S & N moped / moped with corresponding fuel filler neck.
The fuel filler neck has a double-sided head with a flat surface.
The O-rings are made of petrol-resistant FPM/FKM (also known under the trademarked brand name VITON®) and there is a small ventilation hole to prevent negative pressure in the tank.
Alternative fuel caps can be found in the accessories section.
Excellent quality from the premium custom brand 66HEROES.
| Material | Aluminum |
| Manufacturer | 66HEROES |
| Surface | anodized |
| Color | black |
| Fuel filler cap | Plug 30 mm |
| Lockable | No |
| Vented | Yes |
| Ø External head | 47 mm |
| Ø outside connection piece | 29 mm |
| Puch |
Accessories & related products
Explore categories from Gasoline & Tank
Moped fans also bought
Fuel tap horizontal M12x1 (with union nut) outgoing at the bottom
Manufacturer: GPO · Possible lever positions: open / closed / reserve · Material lever: Metal · Filter type: Plastic net · Installation direction: horizontal / horizontal · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread) · Outlet direction: below · Spare tube shape: curved · Ø fuel hose connection: 6 mm · Reserve level: 70 mm · Mounting type: Union nut
11,60 EUR
swiing® revival screw M7x35 clamping bridge | Puch
Material: Steel · Total length: 41.6 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Thread length: 34.6 mm · Number of components: 1 pcs · Surface: galvanized (blue) · Ø External head: 10.5 mm · Thread type: M7x1 (standard thread) · Drive: Hexagon socket · Shank: No · Nominal diameter (thread): 7 mm · Screw head: Cylinder head · Strength class: 8.8 · Area of application: Standard · Width across flats: 5 mm
3,40 EUR
Handlebar fork plate 30 cm curved with strut solid black
Material: Steel · Color: black · Width: 640 mm · Height: 280 mm · Ø outside: 22 mm · Surface: varnished · Clamping diameter: 22 mm · Fork plate holder length: 80 mm · Length handlebar ends: 190 mm · Crossbar: Yes · Ø Strut: 10 mm · Mounting type: Fork plate · Strut length: 200 mm
67,60 EUR




