
Stylish chain tensioner suitable for various mopeds, mopeds and small motorcycles with 12 mm axles.
| Manufacturer | 66HEROES |
| Material | Aluminum |
| Color | gold |
| Surface | polished, gold-plated |
| Ø outside | 31 mm |
| Thread type | M6x1 (standard thread) |
| Ø inside | 12.3 mm |
| Total length | 44.7 mm |
| Thread length | 42 mm |
Accessories & related products
Explore categories from Hub & axle
Moped fans also bought
GPO license plate holder Inox (CH version)
Manufacturer: GPO · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Width: 105 mm · Total length: 145 mm · Color: silver · Height: 5.3 mm · Thread length: 8 mm · Ø mounting hole: 5 mm · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Number of fixing points: 2 pcs · Hole spacing: 30 mm · Hole spacing: 50 mm · Mounting type: Nuts & bolts
12,70 EUR
GPO sprocket 45 teeth black | Puch Maxi, Puch X30 NG-2AH
Chain pitch: 1/2" x 3/16" · Chain type: 415H · Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: powder-coated · Number of teeth: 45 pcs · Ø inside: 94 mm · Color: black · Thickness: 4.5 mm · Ø mounting hole: 6.7 mm · Ø bolt circle: 105.5 mm · Number of fixing points: 6 pcs · Hole spacing 2: 68 mm · Hole spacing: 36.5 mm · Cranking (offset): 8 mm
23,20 EUR
GPO fuel tap horizontal M12x1 (with union nut) outgoing at the bottom
Manufacturer: GPO · Mounting type: Union nut · Possible lever positions: open / closed / reserve · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread) · Material lever: Metal · Filter type: Plastic net · Ø fuel hose connection: 6 mm · Installation direction: horizontal / horizontal · Outlet direction: below · Spare tube shape: curved · Reserve level: 70 mm
11,60 EUR
66HEROES gas cap square "Puch" gold | Puch Maxi
Manufacturer: 66HEROES · Material: Aluminum · Surface: gold-plated · Color: gold · Fuel filler cap: Plug 30 mm · Height: 36 mm · Lockable: No · Vented: Yes · Ø External head: 48 mm · Ø outside connection piece: 29 mm · Ø outside connection piece: 30 mm · Alternative version of the Puch OEM number: 349.1.22.020.1
43,10 EUR





