
Complete choke cable for your converted Piaggio Wideframe Vespa scooter with round slide Polini CP carburetor.
The choke cable is supplied including all components required for connection to your CP carburetor. We also recommend using the Rapid Clip to ensure even more elegant choke control.
| Manufacturer | Bollag Motos |
| Component group Carburetor | Choke control |
| Total length | 620 mm |
| Choke control | Cable choke |
| Nipple shape | Cylinder |
| Ø inside | 6.5 mm |
| Ø bore | 2 mm |
| Ø outside | 11 mm |
Accessories & related products
INA needle roller bearing 20/42/18 main shaft | Vespa Wideframe
Bearing type: Bearing ring · Bearing type: Needle sleeve · Ø inside: 20 mm · Dimension needle bearing: 20x42x18 · Ø outside: 41 mm · Ø outside: 42 mm · Width: 18.1 mm · Manufacturer: INA · Material: Steel · Piaggio OEM number: 20386
69,90 EUR
Explore categories from Cable pulls & accessories
Moped fans also bought
M10 sealing ring Fiber
Material: Fiber · Surface: raw · Place of use: Carburetor · Place of use: Motor housing · Thickness: 1.6 mm · Ø inside: 10 mm · Ø outside: 13.8 mm · Area of application: Standard · Pony OEM number: A1817 · Pony OEM number: A5650 · Puch OEM number: 27071 · Sachs OEM no.: 0250 042 001 · Sachs OEM no.: 0650 131 000
1,85 EUR
Polini CP 23 mm carburetor (cable choke) rubber flange
Nominal diameter: 23 mm · Width: 66 mm · Manufacturer: Polini · Material: Aluminum · Area of application: Performance · Area of application: Racing · Area of application: Tuning · Component group Carburetor: Carburetor complete · Carburetor type: CP · Total length: 71 mm · Height: 132 mm · Ø Inside entrance: 42 mm · Mounting type: Rubber sleeve · Ø Output inside: 25 mm · Ø Air filter connection: 47 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Ø fuel hose connection: 7 mm · Mixed oil connection: Yes · Vacuum connection: Yes · Choke control: Cable choke · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Nozzle block: 35-12 · Camouflaged: No · Nozzle size: 110 · Size of secondary nozzle: 40
163,30 EUR



