
Chrome-plated M8x25 mm bolt with special head (SW17) for fastening the fork plate.
Used for various Puch and Zündapp Belmondo forks.
Price per piece.
You can find the matching washer in the accessories section.
Original Puch spare part number: 902.1011, 900.1121
| Material | Steel |
| Surface | chrome-plated |
| Nominal diameter (thread) | 8 mm |
| Total length | 28.5 mm |
| Screw head | Hexagon |
| Drive | External hexagon |
| Thread type | M8x1.25 (standard thread) |
| Width across flats | 17 mm |
| Thread length | 23 mm |
| Puch OEM number | 902.1011, 900.1121 |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) ZA50 (fan-cooled) Z50 (X30 Sport) Z50 (X30 Velux) |
Accessories & related products
Explore categories from Fork
Moped fans also bought
swiing® revival cover sleeve fork | Puch / Hercules
Manufacturer: swiing® revival parts · Color: black · Material: Rubber · Ø inside 2: 30 mm · Total length: 40 mm · Ø inside: 23 mm · Ø outside: 34 mm · Mounting type: Plug connection · Hercules OEM number: POO 927 993 31 18 000 · Puch OEM number: 349.1.30.137.1
8,05 EUR
swiing® revival screw M7x35 clamping bridge | Puch
Material: Steel · Manufacturer: swiing® revival parts · Surface: galvanized (blue) · Number of components: 1 pcs · Nominal diameter (thread): 7 mm · Total length: 41.6 mm · Screw head: Cylinder head · Ø External head: 10.5 mm · Drive: Hexagon socket · Shank: No · Thread type: M7x1 (standard thread) · Width across flats: 5 mm · Strength class: 8.8 · Thread length: 34.6 mm · Area of application: Standard
3,40 EUR
GPO front mudguard strut 17" chrome
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Outer width: 160 mm · Color: Chrome · Surface: chrome-plated · Distance mudguard - center hole: 300 mm · Wheel size: 17 " · Number of fixing points: 4 pcs · Ø mounting hole: 12.5 mm · Total length: 305 mm · Mounting type: Nuts & bolts
17,40 EUR
GPO steerer tube nut M26x1 closed fork plate chrome
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Nut type: Cap nut · Height: 13.8 mm · Nominal diameter (thread): 26 mm · Ø outside: 28.9 mm · Ø outside: 36.4 mm · Drive: External hexagon · Thread depth: 12 mm · Thread type: MF26x1 (fine pitch thread) · Width across flats: 30 mm · Area of application: Standard
11,60 EUR




