
High-quality brake cable (inner cable) suitable for various brake levers on various mopeds, mopeds and small motorcycles.
This cable was also used on motorcycles such as Puch, Puch Maxi, Sachs, Hercules, Pony, Solex, Zündapp or for the rear brake on Piaggio Ciao, Si, Bravo and Boxer mopeds.
Ø Brake cable: 1.8 mm
Cable length: 2.2 m (= 220 cm)
Ø Nipple: 3.5 / 6 mm
Nipple length: 10 mm
Further cable and cable cable parts can be found in the Zünkel. You can find more cable pull parts in the accessories section.
A quality product made in Germany.
| Ø nipple | 3.5 mm, 6 mm |
| Manufacturer | Made in Germany |
| Material | Steel |
| Surface | galvanized (blue) |
| Ø Stranded wire | 1.8 mm |
| Number of components | 1 pcs |
| Nipple shape | Pears |
| Cable length | 2200 mm |
| Nipple length | 10 mm |
| Area of application | Standard |
| Universal |
| Puch |
| Sachs |
| Pony / Cilo (Beta 521 & 512) |
| Piaggio |
| Zündapp Belmondo |
| Tomos |
Accessories & related products
Explore categories from Cable pulls & accessories
Moped fans also bought
Magura cable clamp Ø 8 x 15 mm
Material: Brass · Manufacturer: Magura · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Surface: nickel-plated · Ø outside: 8 mm · Ø Cable bushing: 2.3 mm · Ø Bundle: 6 mm · Total length: 15 mm · Screw head: Hexagon · Drive: External hexagon · Drive: Slot · Thread type: M6x1 (standard thread) · Width across flats: 7 mm · Thread length: 7 mm · Area of application: Standard
2,90 EUR
Gas cable Ø 1.25 mm x 220 cm (cylindrical nipple) Bing
Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Ø nipple: 3 mm · Surface: galvanized (blue) · Number of components: 1 pcs · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Nipple shape: Cylinder · Cable length: 2200 mm · Nipple length: 5 mm · Area of application: Standard
2,80 EUR
Magura gas cable clamp / deco cable clamp Ø 5 x 6 mm
Material: Brass · Manufacturer: Magura · Material: Steel · Surface: nickel-plated · Number of components: 2 pcs · Ø outside: 5 mm · Ø Cable bushing: 1.6 mm · Total length: 6 mm · Screw head: Lens head · Drive: Slot · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Thread length: 4 mm
2,35 EUR
Clutch cable / brake cable Ø 1.5 mm x 225 cm (pear-shaped nipple)
Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Ø nipple: 3.5 mm · Ø nipple: 6 mm · Surface: galvanized (blue) · Number of components: 1 pcs · Ø Stranded wire: 1.5 mm · Nipple shape: Pears · Cable length: 2250 mm · Nipple length: 10 mm · Area of application: Standard · Piaggio OEM number: 270460
2,80 EUR




