
Classic rear-view mirror suitable for your moped, moped or small motorcycle.
The mirror glass frame and the mirror rod are made of steel, chrome-plated.
For mounting on the left side, directly on your handlebar fitting. If you want to mount the side mirror directly on the handlebars, you will find suitable mirror brackets in the accessories section.
German quality product from the manufacturer Busch+Müller (Bumm).
| Mirror property | none |
| Total length | 300 mm |
| Manufacturer | Bumm |
| Material | Steel |
| Surface | chrome-plated |
| Color | Chrome |
| Mirror surface length | 115 mm |
| Wide mirror surface | 70 mm |
| Ø mirror rod | 10 mm |
| Thread type | M8x1.25 (standard thread) |
| Mirror rod length | 230 mm |
| Thread size | M8 |
| Test mark | none |
Accessories & related products
Explore categories from Mirror
Moped fans also bought
GPO license plate holder Inox (CH version)
Color: silver · Manufacturer: GPO · Mounting type: Nuts & bolts · Hole spacing: 30 mm · Hole spacing: 50 mm · Ø mounting hole: 5 mm · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Total length: 145 mm · Width: 105 mm · Height: 5.3 mm · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Thread length: 8 mm · Number of fixing points: 2 pcs
12,70 EUR
66HEROES mirror mount M8 aluminum chrome
Color: Chrome · Manufacturer: 66HEROES · Material: Aluminum · Surface: anodized · Clamping diameter: 22 mm · Total length: 40 mm · Internal thread: M5x0.8 (standard thread) · Width: 16 mm · Height: 36 mm · Thread size: M8 · Thread type: M8x1.25 (standard thread)
33,70 EUR




