
Classic rear-view mirror suitable for your moped, moped or small motorcycle.
The mirror glass frame is made of stainless steel.
The mirror rod is made of steel, chrome-plated.
For mounting on the left side, directly on your handlebar fitting. If you want to mount the side mirror directly on the handlebars, you will find suitable mirror brackets in the accessories section.
Ø mirror surface: 10 cm
Ø mirror rod: 10 mm
Mirror rod length: 23 cm
Mirror mount thread: M8
German quality product from the manufacturer Busch+Müller (Bumm).
| Mirror property | none |
| Color | Chrome |
| Manufacturer | Bumm |
| Material | Steel |
| Test mark | none |
| Surface | chrome-plated |
| Ø mirror surface | 100 mm |
| Ø mirror rod | 10 mm |
| Mirror rod length | 230 mm |
| Thread size | M8 |
| Total length | 300 mm |
| Thread type | M8x1.25 (standard thread) |
Accessories & related products
Explore categories from Mirror
Moped fans also bought
BERU spark plug connector / 1 kΩ interference suppressed
Color: silver · Manufacturer: BERU · Material: Sheet metal (steel) · Ø cable: 5 mm · Ø cable: 7 mm · Spark plug socket: M4 · Cable available: No · Suppressed: Yes · Resistance: 1000 Ω · Subcategory: Spark plug connector · Pony OEM number: A2099 · Sachs OEM no.: 0265 100 00
10,30 EUR
Union pedals plastic standard
Surface: rubberized · Color: black · Manufacturer: Union · Material: Plastic · Material: Steel · Drive: Hexagon socket · Drive: Outer edge · Total length: 129 mm · Width: 77 mm · Height: 29 mm · Reflectors: Yes · Thread type: FG14.3 (9/16" 20G) · Width across flats: 15 mm
15,10 EUR
66HEROES mirror mount M8 aluminum chrome
Width: 16 mm · Manufacturer: 66HEROES · Material: Aluminum · Color: Chrome · Surface: anodized · Clamping diameter: 22 mm · Total length: 40 mm · Height: 36 mm · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Internal thread: M5x0.8 (standard thread) · Thread size: M8
33,70 EUR
Bumm mirror round 10 cm right Inox chrome
Mirror property: none · Manufacturer: Bumm · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Color: Chrome · Surface: chrome-plated · Ø mirror surface: 100 mm · Ø mirror rod: 10 mm · Test mark: none · Mirror rod length: 230 mm · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Thread size: M8 · Total length: 300 mm
34,90 EUR






