
Air filter for the SI 24.24 carburetor, suitable for your Vespa P 200E, PX 200 Lusso, Cosa 200 and Rally 200.
The air filter ensures that your carburetor does not suck in any dirt particles, which can lead to poorer mileage and damage to the carburetor and engine. It should be cleaned regularly and replaced at the latest during a major service. This version has additional air openings above the main air correction nozzle and the secondary nozzle, which can improve the draught.
New screws for the air filter and other spare parts for your carburetor can be found under accessories
Quality product from the Italian manufacturer Piaggio in original equipment quality.
Original Piaggio spare part number: 285352
| Manufacturer | Piaggio |
| Camouflaged | No |
| Area of application | Standard |
| Width | 48 mm |
| Filter type | Plastic net |
| Height | 29 mm |
| Total length | 127 mm |
| Mounting type | Screws |
| Piaggio OEM number | 285352 |
| Vespa | Vespa PX, T5, Cosa - P200E · VSX1T · 1977 - 1984 (Zündschloss Lenkkopf) , PX200 · VSX1T · 1984 - 1993 Lusso / Arcobaleno , PX200 · VSX1T · 1993 - 1996 Classic , PX200 · VSX1T · 1997 - 1999 (Disc) , Cosa 200 · VSR1T · I 1988 - 1992 II 1992 - 1998 |
Accessories & related products
Dell'Orto spring-loaded float needle SI / PHB carburetor | Vespa Largeframe
Total length: 17.2 mm · Manufacturer: Dell'Orto · Material: Brass · Component group Carburetor: Sealing, revising · Carburetor type: SI · Ø outside: 4.45 mm · Width: 3.55 mm · Camouflaged: No · Piaggio OEM number: 247652
12,70 EUR
Dell'Orto gasket set SI carburetor | Vespa Largeframe
Manufacturer: Dell'Orto · Material: Metal · Material: Rubber · Material: Sealing paper · Component group Carburetor: Sealing, revising · Carburetor type: SI · Camouflaged: No · Piaggio OEM number: E.5924 · Piaggio OEM number: E5924 · Piaggio OEM number: 82932 · Piaggio OEM number: 85467 · Piaggio OEM number: 150131 · Piaggio OEM number: 154754 · Piaggio OEM number: 242278
13,90 EUR
Explore categories from Carburetor & intake system
Moped fans also bought


