
45 mm racing cylinder from Airsal for your Puch moped / moped.
Fits Puch Maxi, X30 Sport NS/NL, X30 Sport NG-2A and Supermaxi.
The tuning cylinder with original piston fins delivers good performance at a low price.
Since the piston only has one piston ring, there is less friction. The cylinder is therefore designed for maximum speed, but in return delivers slightly less torque than the 44 mm version.
| Nominal diameter | 45 mm |
| Manufacturer | Airsal |
| Material | Aluminum |
| Surface | sandblasted |
| Displacement | 70 ccm |
| Area of application | Tuning |
| Crankshaft stroke | 43 mm |
| Ø cylinder neck | 48 mm |
| Ø outlet inside | 25 mm |
| Inlet window | 23.5 / 20 x 15 |
| Thread inlet | M6x1 (standard thread) |
| Hole spacing inlet | 38 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Outlet type | straight |
| Hole spacing outlet | 42 mm |
| Number of fixing points | 4 pcs |
| Thread outlet | M6x1 (standard thread) |
| Hole pattern [mm] | 44 x 44 |
| Decompressor | Yes |
| Camouflaged | Yes |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
Airsal piston 45 mm | Puch
Nominal diameter: 45 mm · Manufacturer: Airsal · Thick piston ring: 2 mm · Ø outside piston (A): 44.95 mm · Compression height (C): 22.45 mm · Curvature (D): 4.3 mm · Total piston height (E): 50.3 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 1.5 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Weight piston kit: 91 g
51,20 EUR
swiing® revival stud bolt inlet/outlet M6 x 30 (10.9 strength)
Total length: 30 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Thread type: M6x1 (standard thread) · Diameter: 5.95 mm · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Nominal diameter (thread): 6 mm · Thread length: 12 mm · Strength class: 10.9
2,10 EUR
GPO 45 mm cylinder head tuning | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Height: 55 mm · Width: 125 mm · Total length: 135 mm · Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Area of application: Tuning · Ø cylinder: 45 mm · Candle thread: short · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: No · Camouflaged: Yes
38,40 EUR
swiing® revival stud bolts M6 x 106 (10.9 strength)
Total length: 106 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Thread type: M6x1 (standard thread) · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Nominal diameter (thread): 6 mm · Thread length: 12 mm · Thread length: 20 mm · Puch OEM number: 360.1.10.034.1
2,10 EUR
Airsal gasket set 44 - 45 mm
Manufacturer: Airsal · Material: Aluminum · Material: Sealing carton · Material: Sealing paper · Number of components: 4 pcs · Area of application: Tuning · Ø cylinder: 44 mm · Ø cylinder: 45 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Hole spacing outlet: 42 mm · Hole pattern [mm]: 44 x 44 mm · Decompressor: Yes
11,60 EUR
swiing® ingenious needle roller bearing 12/15/14.2 original silver cage
Width: 14.2 mm · Bearing type: Needle roller and cage assembly · Ø inside: 12 mm · Ø outside: 15 mm · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Bearing cage: Silver cage · Dimension needle bearing: 12/15 x 14.2 · Alternative version of the Pony OEM number: A4222 · Tomos OEM number: 035548 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0232 157 001
13,90 EUR
Explore categories from Cylinder
Moped fans also bought
swiing® revival stud bolt inlet/outlet M6 x 30 (10.9 strength)
Total length: 30 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Thread type: M6x1 (standard thread) · Diameter: 5.95 mm · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Nominal diameter (thread): 6 mm · Thread length: 12 mm · Strength class: 10.9
2,10 EUR
GPO 45 mm cylinder head tuning | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Height: 55 mm · Width: 125 mm · Total length: 135 mm · Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Area of application: Tuning · Ø cylinder: 45 mm · Candle thread: short · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: No · Camouflaged: Yes
38,40 EUR
swiing® revival stud bolt set M6 x 106 | Puch
Total length: 106 mm · Drive: External hexagon · Width across flats: 10 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Thread type: M6x1 (standard thread) · Diameter: 5.9 mm · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Nominal diameter (thread): 6 mm · Thread length: 13 mm · Thread length: 18.5 mm · Alternative version of the Puch OEM number: 360.1.10.034.1
8,65 EUR
swiing® ingenious 17 mm SRF carburetor camouflaged | Puch Maxi, Supermaxi, X30 NS / NL
Nominal diameter: 17 mm · Width: 47 mm · Total length: 65 mm · Height: 89 mm · Height: 109 mm · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Aluminum · Component group Carburetor: Carburetor complete · Area of application: Tuning · Carburetor type: SRE · Nozzle block: 2.2 · Nozzle thread: M3.5x0.6 (standard thread) · Ø fuel hose connection: 5 mm · Nozzle size: 74 · Ø Inside entrance: 17 mm · Ø Internal connection: 23 mm · Ø Output inside: 17.1 mm · Ø Air filter connection: 27.5 mm · Mixed oil connection: No · Mounting type: Plug connection clamped · Vacuum connection: No · Choke control: Hand choke · Camouflaged: Yes · Clamping screw torque (max.): 3 N/m · Clamping screw torque (max.): 4 N/m
139,90 EUR
GPO 45 mm cylinder head Racing high-compression | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Height: 55 mm · Width: 125 mm · Total length: 135 mm · Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Area of application: Tuning · Ø screw holder: 7.4 mm · Ø cylinder: 45 mm · Candle thread: short · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: No
58,20 EUR
swiing® ingenious intake manifold 17 mm SRF camouflaged | Puch E50
Ø inside: 17 mm · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Aluminum · Area of application: Performance · Area of application: Racing · Area of application: Tuning · Total length: 38 mm · Ø External connection: 23 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Total height: 53.5 mm · Height flange center hole: 42 mm · Mounting type: Stud bolts & nuts · Number of fixing points: 2 pcs · Camouflaged: Yes
52,40 EUR












