
47 mm cylinder kit from Airsal suitable for Puch Maxi S & N, as well as X30 Sport.
.Powerful cylinder with large displacement.
The 75 cc racing kit has a straight exhaust, which is why standard exhausts for Puch mopeds can be fitted.
To fit the cylinder, the engine housing must be spindled out.
The outer diameter of the cylinder neck is 51 mm
| Nominal diameter | 43 mm |
| Manufacturer | Airsal |
| Material | Aluminum |
| Camouflaged | No |
| Surface | sandblasted |
| Displacement | 75 ccm |
| Area of application | Tuning |
| Crankshaft stroke | 43 mm |
| Ø cylinder neck | 51 mm |
| Thread inlet | M6x1 (standard thread) |
| Hole spacing inlet | 38 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Number of fixing points | 4 pcs |
| Outlet type | straight |
| Hole spacing outlet | 42 mm |
| Thread outlet | M6x1 (standard thread) |
| Hole pattern [mm] | 44 x 44 |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
swiing® revival stud bolt inlet/outlet M6 x 30 (10.9 strength)
Diameter: 5.95 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Total length: 30 mm · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Thread type: M6x1 (standard thread) · Nominal diameter (thread): 6 mm · Strength class: 10.9 · Thread length: 12 mm
2,10 EUR
swiing® revival stud bolts M6 x 106 (10.9 strength)
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Total length: 106 mm · Nominal diameter (thread): 6 mm · Thread type: M6x1 (standard thread) · Thread length: 12 mm · Thread length: 20 mm · Puch OEM number: 360.1.10.034.1
2,10 EUR
Airsal piston 47 mm | Puch
Nominal diameter: 47 mm · Manufacturer: Airsal · Ø outside piston (A): 46.95 mm · Compression height (C): 22.35 mm · Curvature (D): 3.7 mm · Total piston height (E): 50.1 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 1 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Weight piston kit: 108 g
46,60 EUR
swiing® ingenious needle roller bearing 12/15/14.2 original silver cage
Bearing type: Needle roller and cage assembly · Dimension needle bearing: 12/15 x 14.2 · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Bearing cage: Silver cage · Ø inside: 12 mm · Ø outside: 15 mm · Width: 14.2 mm · Alternative version of the Pony OEM number: A4222 · Tomos OEM number: 035548 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0232 157 001
13,90 EUR
GPO 21 mm intake manifold Dell'Orto PHBG | Puch E50 / Z50 / ZA50 (wind cooled) / ZA50 (Cat.)
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Total length: 85.5 mm · Ø External connection: 26 mm · Mounting type: Stud bolts & nuts · Ø inside: 21 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Hole spacing inlet: 38 mm · Total height: 68.6 mm · Area of application: Racing · Area of application: Tuning
40,30 EUR
Explore categories from Cylinder
Moped fans also bought
swiing® revival stud bolt inlet/outlet M6 x 30 (10.9 strength)
Diameter: 5.95 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Total length: 30 mm · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Thread type: M6x1 (standard thread) · Nominal diameter (thread): 6 mm · Strength class: 10.9 · Thread length: 12 mm
2,10 EUR
Gas cable Ø 1.25 mm x 220 cm (cylindrical nipple) Bing
Ø nipple: 3 mm · Nipple length: 5 mm · Manufacturer: Made in Germany · Area of application: Standard · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Number of components: 1 pcs · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Nipple shape: Cylinder · Cable length: 2200 mm
2,80 EUR
Adhesive kit tank & frame black PVC carrier film | Puch Maxi S
Color: black · Color: white · Material: Polyvinyl chloride (PVC) · Place of use: Frame (+ tank) · Width: 123 mm · Width: 230 mm · Width: 330 mm · Height: 26 mm · Height: 60 mm · Height: 65 mm · Rear side texture: Adhesive · Consistency: UV-resistant · Consistency: petrol resistant
11,00 EUR
Fuel tap horizontal M12x1 (with union nut) outgoing at the bottom
Manufacturer: GPO · Possible lever positions: open / closed / reserve · Material lever: Metal · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread) · Filter type: Plastic net · Installation direction: horizontal / horizontal · Outlet direction: below · Spare tube shape: curved · Mounting type: Union nut · Ø fuel hose connection: 6 mm · Reserve level: 70 mm
11,60 EUR
Not in stock
swiing® ingenious pull starter Bosch / Ducati | Puch E50
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Plastic · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Color: Chrome · Color: black-matt · Ignition system: BOSCH · Ignition system: DUCATI · Ø outside: 130 mm · Total length: 160 mm · Height: 88 mm · Width: 150 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Hole spacing: 137.5 mm
174,90 EUR
Not in stock
Bumm mirror round Inox
Manufacturer: Bumm · Test mark: none · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Total length: 360 mm · Color: Chrome · Thread size: M8 · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Ø mirror surface: 107 mm · Ø mirror rod: 8 mm · Mirror rod length: 300 mm · Clamping diameter: 22 mm
32,60 EUR
Intake manifold 46 / 47 mm cylinder | Puch
Material: Aluminum · Camouflaged: No · Area of application: Tuning · Total length: 60 mm · Ø inside: 19 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Mounting type: Screws · Number of fixing points: 2 pcs · Height flange center hole: 65 mm · Total height: 75 mm · Ø External connection: 24 mm
46,60 EUR













