
44.0 mm replacement piston with two 1.5 mm rectangular piston rings with internal fuse (IS) suitable for various Puch mopeds / mopeds.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Nominal diameter | 44 mm |
| Manufacturer | Airsal |
| Thick piston ring | 1.9 mm |
| Ø outside piston (A) | 43.95 mm |
| Compression height (C) | 22.6 mm |
| Curvature (D) | 3.48 mm |
| Total piston height (E) | 52.5 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Piston ring height | 1.5 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Weight piston kit | 92 g |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
Airsal 44 mm cylinder kit 65 ccm camouflaged | Puch
Nominal diameter: 44 mm · Manufacturer: Airsal · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Displacement: 65 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø cylinder neck: 48 mm · Ø outlet inside: 25 mm · Inlet window: 24 / 20 x 15 · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Hole spacing inlet: 38 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: straight · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: Yes · Camouflaged: Yes · Area of application: Tuning
116,60 EUR
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Number of components: 7 pcs · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
23,20 EUR
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
Gas cable Ø 1.25 mm x 220 cm (cylindrical nipple) Bing
Ø nipple: 3 mm · Nipple length: 5 mm · Manufacturer: Made in Germany · Number of components: 1 pcs · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Cable length: 2200 mm · Nipple shape: Cylinder · Area of application: Standard
2,80 EUR
Airsal gasket set 44 - 45 mm
Manufacturer: Airsal · Number of components: 4 pcs · Material: Aluminum · Material: Sealing carton · Material: Sealing paper · Ø cylinder: 44 mm · Ø cylinder: 45 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Hole spacing outlet: 42 mm · Hole pattern [mm]: 44 x 44 mm · Decompressor: Yes · Area of application: Tuning
11,60 EUR
swiing® revival stud bolt set M6 x 106 | Puch
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Diameter: 5.9 mm · Drive: External hexagon · Total length: 106 mm · Thread type: M6x1 (standard thread) · Width across flats: 10 mm · Thread length: 13 mm · Thread length: 18.5 mm · Alternative version of the Puch OEM number: 360.1.10.034.1
8,65 EUR
swiing® revival screw set engine galvanized | Puch Maxi
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Screw head: Countersunk head · Drive: Cross recess · Screw head: Cylinder head · Drive: Hexagon socket · Screw head: Lens head · Puch OEM number: 900.1216 · Puch OEM number: 901.1308
11,60 EUR
swiing® ingenious crankshaft "High End" with mounted bearings | Puch E50
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Aluminum · Material: Steel · Cheek type: Full cheeks · Crankshaft stroke: 43 mm · Connecting rod length center-center: 90 mm · Total length of crankpin on clutch side: 74 mm · Total length crankpin ignition side: 66 mm · Ø crank webs: 69.9 mm · Ø Connecting rod eye: 15 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Ø Bearing seat (clutch side): 17 mm · Ø Bearing seat (ignition side): 17 mm · Thread type: MF10x1 (fine pitch thread) · Thread length: 11 mm · Thread length: 15 mm · Dimension needle bearing: 12 / 15 x 14.2 mm (axe 12) · Wide crank webs: 34 mm · Length 1st paragraph: 9 mm · Length 2nd paragraph: 14.5 mm · Length 3rd paragraph: 25 mm · Area of application: High End · Area of application: Racing · Area of application: Tuning · Ø 1st step (on the coupling side): 22 mm · Ø 2nd shoulder (on the clutch side): 17 mm · Ø 3rd step (on the clutch side): 15 mm · Length of shoulder (ignition side): 26.3 mm · Weight: 968 g · Number of gears: 1 pcs
209,90 EUR








