
Powerful racing kit with 38 mm bore and reed valve inlet suitable for various Puch mopeds and small engines.
The housing does not need to be spindled for use. To exploit the full power, we recommend fitting at least a 15 mm carburetor and a racing exhaust.
| Nominal diameter | 38 mm |
| Manufacturer | Athena |
| Material | Aluminum |
| Surface | sandblasted |
| Displacement | 50 ccm |
| Crankshaft stroke | 43 mm |
| Thread inlet | M5x0.8 (standard thread) |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Outlet type | straight |
| Hole spacing outlet | 42 mm |
| Thread outlet | M6x1 (standard thread) |
| Number of fixing points | 4 pcs |
| Hole pattern [mm] | 44 x 44 |
| Camouflaged | No |
| Area of application | Tuning |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
GPO 38 mm cylinder head original | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Ø cylinder: 38 mm · Total length: 135 mm · Width: 125 mm · Candle thread: short · Height: 55 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: No · Area of application: Standard
38,40 EUR
Athena piston 38 mm #B | Puch
Nominal diameter: 38 mm · Manufacturer: Athena · Ø outside piston (A): 37.94 mm · Compression height (C): 22.45 mm · Curvature (D): 3.55 mm · Total piston height (E): 55 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 1.5 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Tolerance group: B · Weight piston kit: 74 g
75,70 EUR
swiing® ingenious needle roller bearing 12/15/14.2 original silver cage
Bearing type: Needle roller and cage assembly · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Bearing cage: Silver cage · Width: 14.2 mm · Ø inside: 12 mm · Ø outside: 15 mm · Dimension needle bearing: 12/15 x 14.2 · Alternative version of the Pony OEM number: A4222 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0232 157 001 · Tomos OEM number: 035548
13,90 EUR
Explore categories from Cylinder
Moped fans also bought
Wippermann drive chain No.18 (double reinforced)
Chain pitch: 1/2" x 3/16" · Chain type: 415H · Ø Pin: 4.15 mm · Manufacturer: Wippermann · Material: Steel · Surface: blank / oiled · Color: gray · Ø bore: 4.2 mm · Number of chain links: 114 pcs · Rolling circumference: 1448 mm · Chain lock type: Spring lock
39,60 EUR
GPO 38 mm cylinder head original | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Ø cylinder: 38 mm · Total length: 135 mm · Width: 125 mm · Candle thread: short · Height: 55 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: No · Area of application: Standard
38,40 EUR
GPO sprocket 45 teeth black | Puch Maxi, Puch X30 NG-2AH
Chain pitch: 1/2" x 3/16" · Chain type: 415H · Color: black · Thickness: 4.5 mm · Manufacturer: GPO · Hole spacing: 36.5 mm · Ø mounting hole: 6.7 mm · Material: Steel · Surface: powder-coated · Number of teeth: 45 pcs · Hole spacing 2: 68 mm · Ø inside: 94 mm · Ø bolt circle: 105.5 mm · Cranking (offset): 8 mm · Number of fixing points: 6 pcs
23,20 EUR
GPO 38 mm cylinder head Racing high-compression | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Ø cylinder: 38 mm · Total length: 135 mm · Width: 125 mm · Candle thread: short · Height: 55 mm · Ø screw holder: 7.4 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 45 x 45 · Decompressor: No · Area of application: Tuning
58,20 EUR









