
Powerful racing kit with 45 mm bore and diaphragm inlet suitable for various Puch mopeds and small motorcycles.
The housing does not need to be spindled for use. However, the racing set lock must be removed to use this cylinder.
| Manufacturer | Athena |
| Camouflaged | No |
| Area of application | Tuning |
| Material | Aluminum |
| Surface | sandblasted |
| Displacement | 70 ccm |
| Crankshaft stroke | 43 mm |
| Nominal diameter | 45 mm |
| Ø cylinder neck | 47.8 mm |
| Ø outlet inside | 26 mm |
| Ø Inlet inside | 16 mm |
| Hole spacing inlet | 60 mm, 40 mm |
| Number of fixing points | 4 pcs |
| Inlet window | 38 x 25 |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Hole spacing outlet | 42 mm |
| Hole pattern [mm] | 44 x 44 |
| Thread inlet | M6x1 (standard thread) |
| Outlet type | straight |
| Thread outlet | M6x1 (standard thread) |
| Decompressor | No |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
swiing® revival stud bolts M6 x 106 (10.9 strength)
Material: Steel · Manufacturer: swiing® revival parts · Surface: galvanized (blue) · Nominal diameter (thread): 6 mm · Total length: 106 mm · Thread type: M6x1 (standard thread) · Thread length: 12 mm · Thread length: 20 mm · Puch OEM number: 360.1.10.034.1
2,10 EUR
Athena piston 45 mm #A | Puch
Manufacturer: Athena · Nominal diameter: 45 mm · Ø outside piston (A): 44.94 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Compression height (C): 22.4 mm · Curvature (D): 3.15 mm · Total piston height (E): 52.67 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 1.5 mm · Tolerance group: A · Weight piston kit: 98 g
58,20 EUR
Intake manifold Athena AJH Inox
Manufacturer: Made in Netherlands · Mounting type: Screws · Number of fixing points: 4 pcs · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Ø inside: 21 mm · Ø External connection: 24 mm · Hole pattern [mm]: 60 x 40 · Total height: 60 mm · Area of application: Tuning
96,70 EUR
swiing® ingenious needle roller bearing 12/15/14.2 original silver cage
Bearing type: Needle roller and cage assembly · Dimension needle bearing: 12/15 x 14.2 · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Bearing cage: Silver cage · Width: 14.2 mm · Ø inside: 12 mm · Ø outside: 15 mm · Alternative version of the Pony OEM number: A4222 · Tomos OEM number: 035548 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0232 157 001
13,90 EUR
Explore categories from Cylinder
Moped fans also bought
Adhesive kit tank & frame black PVC carrier film | Puch Maxi S
Place of use: Frame (+ tank) · Color: black · Color: white · Material: Polyvinyl chloride (PVC) · Width: 123 mm · Width: 230 mm · Width: 330 mm · Rear side texture: Adhesive · Height: 26 mm · Height: 60 mm · Height: 65 mm · Consistency: UV-resistant · Consistency: petrol resistant · Transferfolie: No
11,00 EUR
GPO 45 mm cylinder head tuning | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Material: Aluminum · Manufacturer: GPO · Camouflaged: Yes · Surface: sandblasted · Ø cylinder: 45 mm · Width: 125 mm · Height: 55 mm · Total length: 135 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Candle thread: short · Decompressor: No · Area of application: Tuning
38,40 EUR
swiing® revival nozzle set M5 (70 - 92) Dell'Orto SHA, PHBG
Manufacturer: swiing® revival parts · Component group Carburetor: Spraying · Material: Brass · Quantity: 10 pcs · Carburetor type: PHBG · Carburetor type: SHA · Carburetor type: SHA (Piaggio) · Nozzle type: Main nozzle · Drive: Slot · Total length: 8 mm · Nozzle size: 70 · Nozzle size: 72 · Nozzle size: 75 · Nozzle size: 78 · Nozzle size: 80 · Nozzle size: 82 · Nozzle size: 85 · Nozzle size: 88 · Nozzle size: 90 · Nozzle size: 92 · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread)
24,40 EUR
Not in stock
swiing® ingenious intake manifold Gilardoni italkit Inox
Ø inside: 21 mm · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Aluminum · Camouflaged: No · Total length: 80 mm · Ø External connection: 24 mm · Hole pattern [mm]: 60 x 35 · Mounting type: Screws · Number of fixing points: 4 pcs · Height flange center hole: 42.5 mm · Total height: 55 mm · Area of application: Tuning
79,20 EUR
Intake manifold Athena AJH Inox
Manufacturer: Made in Netherlands · Mounting type: Screws · Number of fixing points: 4 pcs · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Ø inside: 21 mm · Ø External connection: 24 mm · Hole pattern [mm]: 60 x 40 · Total height: 60 mm · Area of application: Tuning
96,70 EUR
Polini CP 21 mm carburetor (hand choke)
Nominal diameter: 21 mm · Manufacturer: Polini · Mounting type: Plug connection clamped · Material: Aluminum · Camouflaged: No · Component group Carburetor: Carburetor complete · Width: 75 mm · Carburetor type: CP · Choke control: Hand choke · Height: 135 mm · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Ø fuel hose connection: 6 mm · Ø fuel hose connection: 7 mm · Total length: 73.5 mm · Ø without reducing sleeve: 26 mm · Nozzle size: 72 · Ø Inside entrance: 21 mm · Ø Output inside: 21 mm · Ø Air filter connection: 46 mm · Ø Internal connection: 24 mm · Mixed oil connection: Yes · Vacuum connection: Yes · Area of application: High End · Area of application: Performance · Area of application: Racing · Area of application: Tuning · Size of secondary nozzle: 42
174,90 EUR











