
This cylinder kit is the most powerful tuning cylinder for Sachs 503 AB, AC and ADV engines.
Thanks to the large bore diameter (48 mm), which corresponds to approx. 80 cc, a massive increase in performance is achieved.
Coupled with the large intake and exhaust, this results in brute power.
| Nominal diameter | 48 mm |
| Manufacturer | Athena |
| Material | Aluminum |
| Surface | sandblasted |
| Displacement | 80 ccm |
| Crankshaft stroke | 43 mm |
| Ø Outlet outside | 26 mm |
| Number of fixing points | 4 pcs |
| Thread inlet | M6x1 (standard thread) |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Outlet type | slanted, clamped |
| Thread outlet | M6x1 (standard thread) |
| Area of application | Tuning |
| Camouflaged | No |
| Sachs | 503 - AB , AC , ADV |
Accessories & related products
Athena piston 48 mm #A | Sachs 503 AB, AC, ADV
Nominal diameter: 48 mm · Manufacturer: Athena · Ø outside piston (A): 47.92 mm · Compression height (C): 29.3 mm · Curvature (D): 2.1 mm · Total piston height (E): 52 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: L-ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 2 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Tolerance group: A · Weight piston kit: 114 g
93,20 EUR
Athena piston 48 mm #B | Sachs 503 AB, AC, ADV
Nominal diameter: 48 mm · Manufacturer: Athena · Ø outside piston (A): 47.93 mm · Compression height (C): 29.1 mm · Curvature (D): 2.1 mm · Total piston height (E): 52 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: L-ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 2 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Tolerance group: B · Weight piston kit: 113 g
93,20 EUR
Explore categories from Cylinder
Moped fans also bought
GPO 18.5 mm intake manifold Dell'Orto PHBG | Puch E50
Ø inside: 18.8 mm · Manufacturer: GPO · Area of application: Tuning · Color: Chrome · Material: Aluminum · Surface: polished · Ø External connection: 23.9 mm · Mounting type: Screws · Hole spacing inlet: 38 mm · Total height: 57 mm · Height flange center hole: 45 mm · Total length: 40 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Camouflaged: No
20,90 EUR







