
48.0 mm ¨oum dimension piston with two 1 mm rectangular piston rings with internal locking (IS) for the Metra-Kit cylinder on your Puch moped / moped.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
The piston kit contains piston pins, piston clips and piston rings.
Note: Please note the installation direction when assembling. The piston is inserted with the arrow pointing towards the outlet on the exhaust side.
| Manufacturer | Barikite |
| Nominal diameter | 48 mm |
| Ø outside piston (A) | 47.95 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Compression height (C) | 22 mm |
| Curvature (D) | 3.45 mm |
| Total piston height (E) | 52.45 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Piston ring height | 1 mm |
| Weight piston kit | 124 g |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
Metrakit 47 mm cylinder kit 75 ccm
Manufacturer: Metracite · Material: Gray cast iron · Area of application: Tuning · Surface: varnished · Nominal diameter: 47 mm · Displacement: 75 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Outlet type: slanted · Number of fixing points: 4 pcs · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Camouflaged: No
396,60 EUR
Not in stock
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Area of application: (Dis)assembly tool · Material: Steel · Surface: burnished · Number of components: 7 pcs · Total length: 130 mm · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm
23,20 EUR
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
NTN 6203 C3 Ball bearing 17/40/12
Bearing type: Deep groove ball bearing · Stock number: 6203 · Inner ring width: 12 mm · Manufacturer: NTN · Ball bearing closed: No · Bearing clearance: C3 · Bearing cage: Sheet steel cage ball-guided · Groove ring: No · Area of application: Standard · Material: Steel · Width: 12 mm · Ø outside: 40 mm · Ø inside: 17 mm
10,40 EUR
Simonini exhaust aluminum | Puch
Manufacturer: Simonini · Material: Steel · Surface: varnished · Ø outside: 95 mm · Ø Silencer: 60 mm · Total length: 830 mm · Ø Internal connection: 23 mm · Ø Flame tube outside: 29 mm · Exhaust type: Cone / double cone · Mounting type: Welded lug · Number of fixing points: 1 pcs · Flame tube attachment: Flange
215,80 EUR
Cut cable set Black | Sachs Automatic
Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Quantity: 4 pcs · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Ø Stranded wire: 1.5 mm · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Color: black · Outer shell length: 1200 mm · Outer shell length: 1250 mm · Outer shell length: 1300 mm · Outer shell length: 2000 mm · Nipple shape: Cylinder · Nipple shape: Pears · Total length: 1600 mm · Total length: 1650 mm · Total length: 1850 mm · Total length: 2200 mm
25,60 EUR







