
38 mm piston with two 1.5 mm rectangular piston rings with internal fuse (IS) to fit the cylinder kit for Tomos S25/2, A38B and A35 mopeds / mopeds.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | Airsal |
| Ø outside piston (A) | 37.95 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Compression height (C) | 22.5 mm |
| Curvature (D) | 3.85 mm |
| Total piston height (E) | 52.35 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Nominal diameter | 38 mm |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Piston ring height | 1.5 mm |
| Tomos |
Accessories & related products
Airsal 38 mm cylinder kit 12 mm KoBo | Tomos A35
Manufacturer: Airsal · Camouflaged: No · Area of application: Tuning · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Displacement: 50 ccm · Ø piston pin (B): 12 mm · Nominal diameter: 38 mm · Ø cylinder neck: 47 mm · Ø outlet inside: 25 mm · Hole spacing inlet: 32 mm · Hole spacing inlet: 35 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Inlet window: 28 / 24 x 38 · Thread inlet: M5x0.8 (standard thread) · Decompressor: No · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Outlet type: slanted · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread)
128,30 EUR
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Number of components: 7 pcs · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
23,20 EUR
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
Brake cable Ø 1.8 mm x 220 cm (pear-shaped nipple)
Ø nipple: 3.5 mm · Ø nipple: 6 mm · Manufacturer: Made in Germany · Area of application: Standard · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Nipple shape: Pears · Cable length: 2200 mm · Nipple length: 10 mm · Number of components: 1 pcs
2,80 EUR
swiing® revival nozzle set M3.5 (64 - 74) Bing SRE, SRA, SRC, SRF
Manufacturer: swiing® revival parts · Quantity: 6 pcs · Component group Carburetor: Spraying · Material: Brass · Carburetor type: SRA (1/11/31) Velux · Carburetor type: SRA (1/11/35) Velux · Carburetor type: SRC · Carburetor type: SRE · Carburetor type: SRF · Nozzle type: Main nozzle · Drive: Slot · Total length: 6 mm · Nozzle thread: M3.5x0.6 (standard thread) · Nozzle size: 64 · Nozzle size: 66 · Nozzle size: 68 · Nozzle size: 70 · Nozzle size: 72 · Nozzle size: 74
18,60 EUR
DMP gasket set cylinder 50 ccm | Tomos A3, A35
Thickness: 0.6 mm · Thickness: 1.3 mm · Thickness: 1.9 mm · Manufacturer: DMP · Number of components: 3 pcs · Material: Aluminum · Material: Phenolic resin (colloquially known as Bakelite) · Material: Sealing paper · Ø outlet inside: 25.2 mm · Ø cylinder: 38 mm · Hole spacing outlet: 42 mm · Hole pattern [mm]: 44 x 44 mm · Area of application: Standard
10,40 EUR







