
Racing crankshaft suitable for all Piaggio moped models (Ciao, Si, Bravo, Boxer, Grillo).
This finely balanced tuning crankshaft with polished connecting rod and cheeks is suitable for all cylinders with 10 mm piston pins and impresses with its high-quality workmanship.
Due to the longer intake timing, this tuning shaft is ideal for racing mopeds.
Connecting rod eye (A): 13.0 mm
Ø Bearing seat right (B): 15.0 mm
Ø Bearing seat center (C): 15.0 mm
Stroke (2xD): 43.0 mm
Shell length (E): 87.0 mm
Width of crank webs (F): 33.0 mm
1st shoulder (G): 21.9 mm
2nd shoulder (H): 43.2 mm
3rd shoulder (I): 63.5 mm
Total length crankpin end (J): 91.6 mm
Ø Vario / clutch pin (H): 12.0 mm
Dimension needle bearing: Ø 10 / 13 x 14.2 mm (axe 10)
Thread: M8 x 1.25 mm
Attention: The crankpin is 1 mm shorter than on the original crankshaft, the camshaft end must therefore be removed by 1 mm to ensure that the flywheel sits correctly on the cone.
For installation, a 16 x 0.5 mm shim must be inserted between the racing crankshaft and its main bearings.
The corresponding shims can be found in the accessories section.
Quality product from the Italian manufacturer Athena.
| Dimension needle bearing | 10 / 13 x 14.2 mm (axe 10) |
| Manufacturer | Athena |
| Cheek type | standard |
| Crankshaft stroke | 43 mm |
| Ø coupling pin / vario pin | 12 mm |
| Connecting rod length center-center | 85 mm |
| Number of gears | 1 pcs |
| Total length crankpin ignition side | 91.6 mm |
| Thread type | M8x1.25 (standard thread) |
| Ø Connecting rod eye | 13 mm |
| Ø piston pin (B) | 10 mm |
| Ø Bearing seat (clutch side) | 15 mm |
| Ø Bearing seat (ignition side) | 15 mm |
| Area of application | Racing |
| Length 1st paragraph | 21.9 mm |
| Length 2nd paragraph | 43.2 mm |
| Length 3rd paragraph | 63.5 mm |
| Piaggio | Ciao - P , SC , PX , C24 Si Bravo / Super Bravo Boxer Grillo |
Accessories & related products
swiing® ingenious puller flywheel | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Width across flats trigger: 10 mm · Width across flats trigger: 17 mm · Width across flats Screw: 19 mm · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Area of application: (Dis)assembly tool · Material: Steel · Diameter: 12 mm · Diameter: 24 mm · Number of components: 3 pcs · Thread type: MF12x1.5 (fine pitch thread) · Thread type: MF17x1 (fine pitch thread) · Surface: blackened · Surface: galvanized (blue) · Total length: 100 mm
20,90 EUR
swiing® ingenious 6202 Bearing dummy 15/35/11 Aluminum
Material: Aluminum · Stock number: 6202 · Width: 12 mm · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Ø outside: 35 mm · Surface: anodized · Bearing type: Deep groove ball bearing · Ø inside: 15 mm · Area of application: Special tool · Area of application: Workshop accessories
11,60 EUR
Explore categories from Engine block
Moped fans also bought
swiing® revival nozzle set M5 (50 - 70) Dell'Orto SHA, PHBG
Manufacturer: swiing® revival parts · Component group Carburetor: Spraying · Material: Brass · Quantity: 10 pcs · Carburetor type: PHBG · Carburetor type: SHA · Carburetor type: SHA (Piaggio) · Nozzle type: Main nozzle · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Nozzle size: 50 · Nozzle size: 52 · Nozzle size: 55 · Nozzle size: 58 · Nozzle size: 60 · Nozzle size: 62 · Nozzle size: 64 · Nozzle size: 66 · Nozzle size: 68 · Nozzle size: 70 · Drive: Slot · Total length: 8 mm
24,40 EUR
NGK B8ES spark plug long thread
Manufacturer: NGK · Candle designation: B8ES · Candle thread type: long · Spark plug socket: M4 · Spark plug socket: SAE · Suppressed: No · Thread type: MF14x1.25 (fine pitch thread) · Area of application: Performance · Area of application: Racing · Area of application: Tuning · Width across flats: 21 mm
7,60 EUR
Malossi air filter | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Material: Plastic · Color: black · Total length: 31.2 mm · Width: 95 mm · Height: 88.7 mm · Manufacturer: Malossi · Ø outside: 53.2 mm · Camouflaged: No · Filter type: Foam · Ø Internal connection: 51 mm · Mounting type: Plug connection clamped · Area of application: Tuning
23,20 EUR
SKF 6202 C3 ball bearing 15/35/11
Stock number: 6202 · Inner ring width: 11 mm · Manufacturer: SKF · Ø outside: 35 mm · Bearing clearance: C3 · Bearing cage: Sheet steel cage ball-guided · Bearing type: Deep groove ball bearing · Width: 11 mm · Ø inside: 15 mm · Puch OEM number: 900.4.6202
11,60 EUR








