
45.0 mm replacement piston with a 1.5 mm rectangular piston ring with internal fuse (IS) for various Puch mopeds / mopeds.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | Athena |
| Nominal diameter | 45 mm |
| Ø outside piston (A) | 44.95 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Compression height (C) | 28.5 mm |
| Curvature (D) | 3.2 mm |
| Total piston height (E) | 52.7 mm |
| Number of piston rings (F) | 1 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Piston ring height | 1.5 mm |
| Tolerance group | B |
| Weight piston kit | 97 g |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
Athena 45 mm cylinder kit 70 ccm camouflaged | Puch
Nominal diameter: 45 mm · Manufacturer: Athena · Number of fixing points: 4 pcs · Material: Aluminum · Camouflaged: Yes · Surface: sandblasted · Displacement: 70 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø cylinder neck: 48 mm · Ø outlet inside: 23.5 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Inlet window: 22.3 x 14 · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: straight · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Area of application: Tuning · Decompressor: No
185,40 EUR
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Number of components: 7 pcs · Area of application: (Dis)assembly tool
23,20 EUR
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
GPO license plate holder Inox (CH version)
Manufacturer: GPO · Thread length: 8 mm · Mounting type: Nuts & bolts · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Color: silver · Width: 105 mm · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Height: 5.3 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Total length: 145 mm · Ø mounting hole: 5 mm · Hole spacing: 30 mm · Hole spacing: 50 mm
12,70 EUR
Airsal 45 mm cylinder kit 70 ccm camouflaged | Puch
Manufacturer: Airsal · Material: Aluminum · Camouflaged: Yes · Surface: sandblasted · Nominal diameter: 45 mm · Displacement: 70 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Ø cylinder neck: 48 mm · Area of application: Tuning · Ø outlet inside: 25 mm · Inlet window: 23.5 / 20 x 15 · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Outlet type: straight · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Decompressor: Yes
116,60 EUR
swiing® revival upright spring blue galvanized | Puch
Spring design: Tension spring · Ø wire: 2.5 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Length spring hook: 19 mm · Length spring hook: 53 mm · Material: Spring steel · Surface: galvanized (blue) · Total length: 122 mm · Ø outside: 14 mm · Ø inside: 9 mm
3,15 EUR
GPO chain tensioner | Puch Maxi S
Manufacturer: GPO · Number of fixing points: 1 pcs · Material: Plastic · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Color: black · Color: silver · Thread type: M6x1 (standard thread) · Number of teeth: 10 pcs · Total length: 175 mm · Ø outside sprocket: 36 mm
11,60 EUR
swiing® revival bottom bracket bushing nylon | Puch Maxi, X30 Sport, Velux, NG-2AH
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Nylon · Color: black · Bearing type: Plain bearing · Total length: 19 mm · Ø outside: 20.2 mm · Ø Bundle: 24.1 mm · Ø inside: 16.2 mm · Puch OEM number: 349.1.42.005.1
2,90 EUR









