
46 mm piston with a 2 mm and a 1.5 mm rectangular piston ring with internal circlip (IS) for Piaggio mopeds / mopeds with Athena cylinder kit.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | Athena |
| Ø outside piston (A) | 45.93 mm |
| Ø piston pin (B) | 10 mm |
| Compression height (C) | 26 mm |
| Curvature (D) | 2.92 mm |
| Total piston height (E) | 51 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | L-ring, Rectangular ring |
| Nominal diameter | 46 mm |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Piston ring height | 2 mm, 1.5 mm |
| Weight piston kit | 94 g |
| Piaggio | Ciao - P , SC , PX , C24 Si Bravo / Super Bravo Boxer Grillo |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Number of components: 7 pcs · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
23,20 EUR
Athena 46 mm cylinder kit without head 10 mm KoBo | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Nominal diameter: 46 mm · Manufacturer: Athena · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Displacement: 70 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Number of fixing points: 3 pcs · Ø piston pin (B): 10 mm · Outlet type: clamped · Decompressor: Yes · Camouflaged: No · Area of application: Tuning
209,90 EUR
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
Dell'Orto 90° carburetor pipe bend set M6x0.75
Manufacturer: Dell'Orto · Component group Carburetor: Adjusting screws, float, etc. · Material: Brass · Surface: nickel-plated · Thread type: MF6x0.75 (fine pitch thread) · Height: 27 mm · Total length: 43 mm · Total length: 52 mm · Ø outside: 6 mm · Internal thread: MF5x0.75 (fine pitch thread) · Angle: 90 ° · Width across flats nut: 7 mm
13,90 EUR
Giannelli exhaust "Fire" | Piaggio Ciao
Total length: 630 mm · Ø outside: 77 mm · Manufacturer: Giannelli · Material: Steel · Surface: blank · Surface: burnished · Color: black-matt · Color: silver · Ø Silencer: 60 mm · Mounting type: Welded lug · Ø Internal connection: 22.5 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Ø Flame tube outside: 25 mm · Exhaust type: Snail · Flame tube attachment: Plug connection clamped
169,10 EUR
Polini Speed Engine engine case breaker ignition | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Stock number: 6202 · Manufacturer: Polini · Color: silver · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Crankshaft stroke: 43 mm · Width: 175 mm · Height: 104 mm · Total length: 215 mm · Ignition type: Breaker
244,90 EUR







